IQM Akıllı Fabrika

Nedir, Faydaları Nelerdir?

IQM Akıllı Fabrika

IQM Akıllı Fabrika üst düzey bir Üretim Yönetim Sistemi (MES) uygulamasıdır. İçinde bulunan akıllı analiz ve karar destek sistemleri sayesinde diğer sistemlerden ayrılır.

IQM üretim işletmenizde dijital dönüşümü sağlamaya yardımcı olan, operasyonel süreçlerinizi yönetmeyi sağlayan, yapay zekâ (AI), büyük veri ve nesnelerin interneti (IOT) gibi teknolojileri kullanarak çalışan üst düzey bir yönetim aracıdır. Bu sayede hem MES (Üretim Yönetim Sistemi), hem WMS (Depo Yönetim Sistemi) gibi farklı sistemleri bünyesinde barındırır, hem de sağladığı akıllı analiz araçları, karar destek sistemleri sayesinde benzer sistemlerden farklılaşır.

IQM uzun bir tecrübenin sonucunda ortaya çıkmış, ülkemizin saygın işletmelerinin tercih ettiği bir üründür. IQM üretim işletmelerinin ihtiyacı olan tüm MES fonksiyonlarına sahip kapsamlı bir uygulamadır. Geliştirilebilir yapısı sayesinde işletmelerin sadece bugünkü ihtiyaçlarına değil, gelecekteki ihtiyaçlarına da cevap verir.

Başta SAP olmak üzere IQM Akıllı Fabrika çözümümüz piyasadaki bir çok ERP sistemi ile entegre çalışmaktadır. IQM Akıllı Fabrika Yönetimi sisteminin geliştirilebilir yapısı sayesinde farklı ERP çözümlerine de kısa sürede entegre edilmektedir.

Ülkemizde kullanılan bir çok popüler muhasebe sistemi ile entegrasyonumuz bulunmaktadır. IQM Akıllı Fabrika Yönetimi veri alışverişi ve kayıtların düzgün bir şekilde işlenmesi konusunda sorunsuz bir şekilde çalışmaktadır.

Neden IQM Akıllı Fabrika Kullanmalısınız

IQM Akıllı Fabrika sisteminde bir MES uygulamasının ihtiyaç duyduğu tüm modüller mevcuttur. Bunlara ilave olarak işletmeye özel uygulamalar yapılabilir. Sistem işletmenin ihtiyaçları doğrultusunda her türlü gelişime olanak tanır.

IQM Akıllı Fabrika verimliliği artırır, üretim süreçlerini optimize eder, hataları azaltır, ürün kalitesini yükseltir ve esneklik sağlar. Ayrıca, büyük veri analitiği ve makine öğrenimi sayesinde daha iyi kararlar alınabilir ve müşteri talepleri daha hızlı karşılanabilir.

İşletmenizi Geleceğe Taşımak İster misiniz?

Endüstri 4.0’nın sınırlarını keşfetmek ve işinizi geleceğe taşımak için lütfen formu doldurun, sizi arayalım. Geleceğin endüstrisi için birlikte başarılı bir dönüşüm için birlikte adım atalım.

Sistem Modülleri

IQM Akıllı Fabrika Modülleri

IQM Akıllı Fabrika sisteminde bir MES uygulamasının ihtiyaç duyduğu tüm modüller mevcuttur. Bunlara ilave olarak işletmeye özel uygulamalar yapılabilir. Sistem işletmenin ihtiyaçları doğrultusunda her türlü gelişime olanak tanır.

Veri Toplama ve Üretim Takibi

Üretim sahasındaki makinelerden PLC’ler yoluyla üretim verileri toplanır. Bilgisayar ve tabletlerden iş emri seçimi, iş planı takibi, duruş tanımlama, fire/hurda tanımlama, etiket alma gibi işlemler yapılır. Üretim performans verisi hem sahada operatörler tarafından hemde masabaşı personeli tarafından anlık olarak takip edilir. Bulut desteği sayesinde internet üzerinden işletme performansı takip edilebilir. Kayıp ve israflar ayrıntılı raporlar ve analiz araçları ile kolaylıkla tespit edilebilir.

Personel Yetkinlik

Operatörlerin sadece eğitimini aldığı operasyonlarda çalışması sağlanır. Eğitim seviyesi yeterli olmayan operatör sistem tarafından engellenir. Kalite ve iş güvenliği standartları yükselir.

Stok Yönetimi

Dinamik depo yönetimine olanak sağlar. Tüm malzeme hareketleri mobil cihazlarda okutularak kayıt altına alınır. Depolardan malzeme FIFO’ya uygun bir şekilde gerçekleşir. Lojistik personeli verimliliği ve depo kullanım verimliliği artar. FIFO katı şekilde uygulanabilir.

Görsel Üretim

Kalite ve iş güvenliği uyarıları, teknik dokümanlar, üretim şekli ve makine kullanımı/bilgileri, SOP dokümanları vb. sisteme yüklenir. Personel eğitimini sürekli kılar ve eğitim seviyesini yükseltir. Hatalı işlem yapılmasını engeller. Üretim alanında kağıt kullanımını ortadan kaldırır.

Bakım Yönetimi

Temel bakım yönetimi fonksiyonlarına ilave olarak kestirimci bakım yönetimi özelliği mevcuttur. Sistem bakım ekibini belirlenmiş eşik değerlere ulaşılması durumunda mail, sms yoluyla uyarır. Henüz arıza gerçekleşmeden erken bakım yapılmasını sağlayarak arızaların minimize edilmesi sağlanır.

Elektronik Kanban

İster manuel isterse otomatik olarak iş merkezlerinden malzeme talep edilir. Talepler ilgili depoda ilgili mobil cihaz ekranına düşer. Talep depodan First In First Out (İlk giren ilk çıkar – FIFO)’ya uygun olarak karşılanır. Bu modül sayesinde hat yanı malzeme besleme optimal bir düzen içinde yürütülür. Malzeme bekleme duruşları minimize edilir. Yer, personel ve zaman tasarrufu sağlanır.

Planlama

Planlama birimi iş emirlerini makinelere atayarak iş planlarını oluşturur. Verimliliği arttırmak için otomatik iş sıralama yapılabilir. İş emirlerinin bitme zamanı sahadaki duruş ve performansa göre otomatik olarak güncellenir. Planlama biriminin siparişleri anlık takip etmesi sayesinde sevkiyatların zamanında çıkması sağlanır. İş sıra bilgisi sayesinde setup ve malzeme hazırlıkları zamanında yapılmış olur.